Chemia Background Fade2

ABIOM

Studia I stopnia - inżynierskie, stacjonarne
Język studiów: angielski

Program kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials jest programem całkowicie prowadzonym w języku angielskim, który ma charakter interdyscyplinarny i łączy wybrane zagadnienia chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych w celu projektowania, wytwarzania i analizy właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowania oraz metod utylizacji, program uwzględnia także wiedzę o  procesach technologicznych opartych na surowcach odnawialnych.

Program kierunku realizowany jest z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia opartych na rozwiązywaniu realnych problemów oraz pracę w grupie, a wiedzę można uzupełnić długoterminowymi praktykami.

GŁÓWNE PRZEDMIOTY

• Introduction to laboratory work
  • Biochemistry, biophysics
  • Synthesis and physicochemical properties of polymer components
  • Modern techniques in biomaterials and nanostructures synthesis and analysis
  • Bioresources, bio-based materials, life cycle, biodegradation
  • Nanomaterials
  • Tuning of biobased materials’ applicabilities
  • Polymer composites mimicking nature
  • Emerging technologies inspired by nature
  • Supramolecular self-organisation inspired by nature
  • Emerging technologies inspired by nature
  • Fundamentals of business

Każdy student kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials w ramach programu studiów realizuje co najmniej jeden semestr (6 semestr) – „Mobility Semester” na uczelni partnerskiej.

Czas trwania studiów: 4 lata

Absolwenci w zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych absolwenci będą przygotowani do pracy związanej z:

• doborem, kształtowaniem właściwości i analizą biomateriałów,
  • projektowaniem wyrobów medycznych o pożądanej funkcjonalności,
  • projektowaniem i wykonywaniem separacji i analiz materiału pochodzenia biologicznego stosowanych m.in. w diagnostyce medycznej, będą posiadali także umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z szeroko pojętą tematyką biomateriałów, ale równocześnie umiejętność pracy w międzynarodowym zespole i komunikacji ze specjalistami różnych dyscyplin (w tym: medycyny, materiałoznawstwa, chemii, biologii, biochemii).

Absolwenci znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, badawczo-rozwojowych, konsultingowych i certyfikujących związanych z szeroko rozumianą dziedziną biomateriałów i materiałów funkcjonalnych, a także w innych pokrewnych gałęziach przemysłu lub nauki wymagających wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie studiów na kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials (np. przemysł chemiczny, farmaceutyczny, paliwowy) oraz w sektorze nowoczesnych technologii. Będą mogli pracować na stanowiskach konstruktorów biomateriałów, technologów. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia studiów drugiego i trzeciego stopnia oraz pracy w interdyscyplinarnych zespołach krajowych i międzynarodowych.

PREZENTACJA KIERUNKU (PDF)

23 lutego 1941 zespół kierowany przez amerykańskiego chemika Glenna Seaborga po raz pierwszy wytworzył pluton.

Zobacz jak wyglądają studia chemiczne na jednym z najlepszych wydziałów politechnicznych w Polsce

Film prezentujący Wydział Chemiczny PŁ

Nauka Movi(e): Śladami zagadki chemicznej...

Nauka movi(e): Prof. Halina Abramczyk opowiada o efektach wielu lat swojej pracy na Wydziale Chemicznym PŁ oraz o problemach kobiet w świecie naukowym