Prof. Krzysztof Matyjaszewski doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Prof. Krzysztof Matyjaszewski naukowiec z Carnegie Mellon University w USA (1985) i Politechniki Łódzkiej (od 2014 r.), wymieniany od lat, jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, otrzymał tytuł i godność doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

Profesor Krzysztof Matyjaszewski ma już dwa polskie doktoraty honorowe, w tym Politechniki Łódzkiej, uczelni której był studentem i gdzie wykonał habilitację.

Profesor jest też doktorem honoris causa 10 naukowych ośrodków zagranicznych z Europy, Japonii czy Izraela. Prof. Matyjaszewski w Politechnice Łódzkiej jest zatrudniony w Katedrze Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym.

W uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Rzeszowskiej (9 stycznia) wzięło udział wielu gości, wśród których był obecny rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.

Najważniejszym odkryciem Profesora jest opracowanie polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization – ATRP), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie, a także kopolimerów, których otrzymanie metodami klasycznymi jest niemożliwe. Metoda ATRP wzbudziła ogromne zainteresowanie świata nauki i przemysłu.

Na podst. https://www.zu.p.lodz.pl/prof-krzysztof-matyjaszewski-doktorem-honoris-causa-politechniki-rzeszowskiej (opr. Ewa Chojnacka)