Chemia Background Fade2

I 17

Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej powstał w 1970 roku po połączeniu trzech katedr Wydziału Chemicznego: Katedry Chemii Nieorganicznej, Katedry Chemii Ogólnej i Katedry Technologii Nieorganicznej. Jest jednostką naukowo dydaktyczną Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. W Instytucie jest zatrudnionych: 8 profesorów, 47 doktorów i 27 doktorantów.

Działalność dydaktyczna

Pracownicy Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej prowadzą zajęcia dydaktyczne z chemii ogólnej i nieorganicznej oraz technologii chemicznej w ramach wszystkich pięciu kierunków studiów istniejących na Wydziale Chemicznym: chemii, technologii chemicznej, ochrony środowiska, inżynierii materiałowej oraz papiernictwa i poligrafii.

W ostatnich latach opracowano programy nauczania oraz zorganizowano laboratoria dla wielu nowych przedmiotów związanych z ochroną środowiska: zanieczyszczenia i ochrona gleb, środowiska wodnego oraz atmosfery, podstawy geologii i mineralogii, utylizacja odpadów, chemia bionieorganiczna, sorpcja i kataliza w ochronie środowiska, projektowanie systemów wodno-ściekowych, analiza chromatograficzna, monitoring środowiska, analiza śladowa, dyfrakcyjne metody analityczne, zastosowanie grafiki komputerowej do obrazowania stanu środowiska.

W laboratoriach Instytutu jest wykonywanych rocznie około sześćdziesięciu prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Prace te dotyczą zagadnień związanych z technologiami ochrony środowiska, adsorpcją i katalizą, analizą chemiczną, technologiami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, elektrochemią, termiczną utylizacją odpadów oraz rentgenografią strukturalną i stosowaną.

Władze Instytutu

Dyrektor prof. dr hab. inż. Jacek Rynkowski
Z-ca dyrektora ds. naukowych dr hab. inż. Rafał Kruszyński
Z-ca dyrektora ds. dydaktycznych prof. dr hab. inż. Wojciech Wolf

Strona internetowa Instytutu: https://ichoie.p.lodz.pl

Zespoły badawcze

90-924 Łódź, ul. Żeromskiego 116
tel. +48 42 631-31-17
fax +48 42 631-31-03, 636-23-29

18 czerwca 1918 urodził się Jerome Karle, amerykański fizyko-chemik, laureat Nagrody Nobla (1985), który rozwinął w krystalografii tzw. bezpośrednie metody wyznaczania struktur kryształów.

Czujesz Chemie Do Chemii
Poteguj Mozliwosci Chemia