Wystawa „Miasta wynalezione” w Galerii Politechnika prezentuje kolekcję grafik łódzkiej artystki Alicji Habisiak-Matczak. Zapraszamy do oglądania prac w wirtualnym katalogu oraz w "Galerii Politechnika", która mieści się w Budynku Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej przy ul. Żeromskiego 116, w Klubie PŁ na I piętrze, gdzie można można zobaczyć akwatinty, akwaforty i drzeworyty będące autorskimi fantazjami architektonicznymi. Można obejrzeć również film z wernisażu wystawy.

Tytuł nawiązuje do cyklu prac pt. „Carceri d’Invenzione” (Więzienia wynalezione) osiemnastowiecznego akwaforcisty Giovanniego Battisty Piranesiego, autora kaprysów architektonicznych, m. in. na temat starożytnych ruin Rzymu i wspomnianych więzień.
Alicja Habisiak-Matczak jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie na Wydziale Sztuk Pięknych prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych oraz jest opiekunką Koła Naukowego „Eksperymentarium”. W 2016 roku wraz ze studentami uczestniczyła w Ścieżce edukacyjnej na Wydziale Chemicznym, zatytułowanej „Sztuka chemią inspirowana”.
Prezentowane grafiki są wynikiem prowadzonych przez autorkę badań nad zastosowaniem blach żelaznych w druku wklęsłym, nad nietoksycznymi technikami wklęsłodrukowymi czy nad akwatintą solną. Są także przykłady grafik zrealizowanych z użyciem lasera.
Inspirację stanowi architektura miast, które znalazły się na mapie artystycznych podróży Alicji Habisiak-Matczak: Urbino, Rzym, Ostrawa, Buenos Aires, Paryż, Luksemburg, ale też bliska sercu Łódź. Są to autorskie wizje będące połączeniem zrobionych na miejscu szkiców rysunkowych i zdjęć, oraz twórczych przekształceń zaobserwowanego pejzażu miejskiego.
Powstałe czarno-białe obrazy są syntezą rzeczywistości, na pograniczu snu, wspomnienia czy futurystycznej wizji. Dworce, lotniska, centra handlowe i kulturalne - ukazane przestrzenie pozbawione są postaci ludzkich, przepełnia je zaskakująca cisza miejsc, które zazwyczaj kojarzą się ze zgiełkiem, z tłumem i z bogactwem bodźców. Jednocześnie grafiki są hołdem dla człowieka i jego dzieła, a także nieoczekiwanym komentarzem do pandemicznych realiów.

W dwóch przestrzeniach wystawienniczych można zobaczyć 44 prace w różnej skali, od małych form graficznych formatu 7,5x10 cm, aż po wertykal 200x70 cm. Większość grafik publikowana jest po raz pierwszy i pochodzi z 2020 i 2021 roku, pozostałe są z lat 2016-2019.

Wystawa czynna jest do końca kwietnia 2021 roku.

Miasta Wynalezione

20 kwietnia 1821 zmarł Franz Karl Achard, niemiecki chemik, fizyk i biolog, wynalazca metody produkcji cukru z buraków cukrowych.