Już znamy laureatów i finalistów VII edycji Konkursu Chemicznego Trzech Wydziałów PŁ. Ogólnopolski Konkurs w tym roku miał nieco odmienną formę. Niestety z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju i na świecie odbył się on-line.

19 lutego 2021 roku miał miejsce II etap Konkursu. 21 uczniów szkół średnich z niemal z całego kraju, którzy zakwalifikowani zostali przez Jury, rozwiązywało zadania teoretyczne oraz zmierzyło się z zadaniami praktycznymi w formie pisemnej. Po rozwiązaniu arkuszy z zadaniami, uczestnicy konkursu przesłali wyniki na adres mailowy konkursu, gdzie były one natychmiast archiwizowane. Wszystkie te czynności miały miejsce przy włączonych kamerach. Zadania teoretyczne i praktyczne, chociaż nie wykraczające poza zakres programu liceum, zawsze budzą duże emocje wśród uczestników Konkursu i tak też było w tym roku. Eksperymenty chemiczne były opisane w taki sposób, aby każdy uczestnik był w stanie wyobrazić sobie przeprowadzone doświadczenia chemiczne na stole laboratoryjnym.

Siedmiu laureatów oraz trzech finalistów Konkursu oprócz cennych nagród rzeczowych, uzyskało możliwość ubiegania się o przyjęcie na I rok studiów pierwszego stopnia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na jeden z Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej: Wydział Chemiczny, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i mamy nadzieję spotkać się z nimi na zajęciach na PŁ!

Więcej informacji na stronie Konkursu.

18 maja 1901 urodził się Vincent du Vigneaud, amerykański biochemik, który w 1955 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za prace dotyczę biochemicznie ważnych związków siarki. Prowadził także badania dotyczące metabolizmu aminokwasów oraz struktury biotyny i insuliny.