Miło nam poinformować, że w dniu 6 grudnia b.r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów w Konkursie Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (OŁ SITPChem) na najlepszą pracę dyplomową z obszaru chemii dla absolwentów wyższych uczelni obronioną w roku akademickim 2019-2020. Dyplomy laureatom, przybyłym do nowoczesnego gmachu Alchemium - Magia Chemii Jutra, wręczyła prof. dr hab. inż. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik - dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej w obecności prof. dra hab. inż. Dariusza Bielińskiego, prodziekana ds. rozwoju Wydziału. Autorom trzech najlepszych prac dyplomowych przyznawano nagrody finansowe i dyplomy, natomiast twórców kolejnych dwóch wyróżniono dyplomami uznania.

Laureatami Konkursu OŁ SITPChem rozstrzygniętego w roku 2021 są:
- mgr inż. Ewelina Kowalska – nagroda I stopnia za pracę pt. Opracowanie enancjoselektywnej metody syntezy 2,2,6-tripodstawionych 5-metylidenotetrahydropiran-4-onów - promotor prof. dr hab. inż. Tomasz Janecki - Instytut Chemii Organicznej, opiekun mgr inż. Tomasz Bartosik;
- mgr inż. Karolina Beton – nagroda II stopnia za pracę pt. Analiza biochemiczna komórek prawidłowych i nowotworowych ludzkiego jelita suplementowanych witaminą C metodą obrazowania Ramana - promotor dr hab. inż. Beata Brożek-Płuska, prof. uczelni - prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Chemicznym - Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej;
- mgr inż. Justyna Malinowska – nagroda III stopnia za pracę pt. Odpady bawełniane jako alternatywny surowiec do wytwarzania podłuż fermentacyjnych - promotor dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. uczelni - prodziekan ds. studenckich na Wydziale Chemicznym - Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej;
- mgr inż. Justyna Kowalska – wyróżnienie za pracę pt. Wykorzystanie kwasów 2-pirydylooctowych w asymetrycznej dekarboksylatywnej addycji Michaela - promotor dr hab. inż. Anna Albrecht, prof. uczelni - Instytut Chemii Organicznej;
- mgr inż. Przemysław Misztalski – wyróżnienie za pracę pt. Określenie przyczyn dezaktywacji katalizatora stosowanego w analizatorze OWO na podstawie badań jego składu i tekstury - promotor dr inż. Andrzej Żarczyński - Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej.
Prace na Konkurs w liczbie ośmiu magisterskich i dwóch inżynierskich, wszystkie z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, zostały złożone do końca grudnia 2020 roku wraz z kartami ich zgłoszenia oraz potwierdzonymi kopiami recenzji i opinii w biurze Zarządu Oddziału Łódzkiego SITPChem. Ich oceny w styczniu 2021 r. dokonała  Komisja Konkursowa pod przewodnictwem mgra inż. Eugeniusza Kulczyckiego (zm. 28.10.2021), przez kilka kadencji prezesa Zarządu Oddziału Łódzkiego. Prace wyróżnione pierwszą i drugą nagrodą zostały zgłoszone na Konkurs Ogólnopolski ZG SITPChem, który jeszcze nie został rozstrzygnięty.
Celem konkursu jest wyeksponowanie wybranych cech prac inżynierskich i magisterskich obronionych w roku jego ogłoszenia, jakimi są pomysłowość ujęcia tematu, stopień trudności i solidność wykonanych badań, jakość opracowania wyników, a przede wszystkim perspektywa ich praktycznego wykorzystania w przemyśle regionu łódzkiego, kraju i nie tylko.  Oznacza to preferowanie przez Organizatorów rozwiązań dotyczących chemii stosowanej.

Jerzy Leo – prezes Oddziału Łódzkiego SITPChem
Andrzej Żarczyński, I-31

SITPChem Nagrody

29 stycznia 1773 urodził się Friedrich Mohs, niemiecki chemik oraz fizyk, który w 1812 opracował skalę twardości minerałów.

KCh3W