chemia

Krzysztof Matyjaszewski
Katedra Fizyki Molekularnej
profesor zw.
- Macromolecular Engineering, preparation and processing of precisely controlled polymers to reach targeted materials properties. Correlation of macromolecular structure with macroscopic properties.
- Synthesis of well defined macromolecules via living and controlled polymerizations. Radical, cationic, and anionic polymerization of alkenes and heterocyclics. Block, graft and gradient copolymers. Control of chain microstructure and topology. Functional polymers and telechelics.
- Preparation of well defined polymers and hybrids for optoelectronic, biomedical and special applications.
- Inorganic and organometallic polymers.
- Catalysis. Homogeneous and heterogeneous catalysis.
Afiliacje: Carnegie Mellon University, Center for Macromolecular Engineering, Director; Carnegie Mellon University, Controlled Radical Polymerization Consortium, Director; Carnegie Mellon University, Department of Chemical Engineering, Adjunct Professor; Carnegie Mellon University, Department of Materials Science, Adjunct Professor; University of Pittsburgh, Department of Chemical and Petroleum Engineering, Adjunct Professor; Polish Academy of Sciences, Lodz, Poland, Adjunct Professor; Lodz University of Technology, Department of Molecular Physics, Adjunct Professor

Autor 20 książek, 92 rozdziałów w książkach oraz 969 publikacji.

Pierwsza publikacja na temat metody ATRP oraz pierwsza praca przeglądowa o ATRP były łącznie cytowane >9,000 razy (ISI Web of Science lub >11,000 Google Scholar).

Łączna liczba cytowań >85,000 (ISI lub >112,000 Google Scholar), h-index 142 ISI i 162 Google Scholar.

Więcej informacji: http://www.cmu.edu/maty/matyjaszewski/cv.html

Obecnie na PŁ w Katedrze Fizyki Molekularnej realizowany jest projekt MAESTRO - "Nanomateriały o ściśle zdefiniowanej architekturze - projektowanie, synteza, właściwości" pod kierownictwem prof. dr. hab. Krzysztofa Matyjaszewskiego.

Autor 55 patentów US, 36 zgłoszeń US i 154 patentów międzynarodowych.

16 licencji zostało przyznanych na użycie technologii opartej o metodę ATRP. Komercyjna produkcja materiałów z wykorzystaniem ATRP została uruchomiona w Japonii, USA i Europie w 2004r.

16 września 1853 urodził się Albrecht Kossel, niemiecki biochemik, zajmujący się badaniami substancji białkowych. W roku 1896 odkrył histydynę, a w 1910 za prace nad białkami otrzymał Nagrodę Nobla.

EMEC20

ISSS2019