chemia Background Fade2

W imieniu Komitetu Wykonawczego konferencji naukowej 14th International Conference on Mercury as a Global Pollutant (ICMGP 2019), która odbędzie się  w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 8-13 września 2019 r., mam przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa i współpracowników do  udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Będzie to 14 edycja najważniejszego światowego spotkania naukowego dedykowanego zanieczyszczeniom wywoływanym przez rtęć, które od 1990 roku odbywają się w odstępach 2-3 letnich. Mam przyjemność przewodniczyć organizacji konferencji w Krakowie.

Zanieczyszczenie rtęcią to jedno z głównych i najbardziej toksycznych zanieczyszczeń emitowanych do środowiska przez różne źródła przemysłowe. W roku 2013 została  podpisana nowa Konwencja ONZ nt. redukcji emisji i narażenia na zanieczyszczenie rtęcią w skali globalnej, przygotowana przez zespół ONZ pod moim przewodnictwem. Konwencja nosi nazwę Minamata od miejscowości w Japonii, gdzie udokumentowane zostały przypadki śmiertelne zatrucia rtęcią już w latach 50-tych ubiegłego wieku. W roku 2017 Konwencja została ratyfikowana przez parlamenty wielu krajów i odtąd obowiązuje w skali globalnej. Wdrażanie celów zdefiniowanych w Konwencji w aspektach naukowych, społecznych i prawnych będzie jednym z głównych tematów krakowskiej konferencji. Dyskutowane będą także - skala zagrożenia zdrowia ludzi rtęcią oraz innowacyjne technologie do redukcji emisji rtęci. Więcej informacji nt. konferencji dostępne jest w załączonym informatorze oraz na stronie konferencji http://www.mercury2019krakow.com

Jesteśmy szczególnie dumni, że to właśnie Kraków został wybrany na miejsce konferencji, wygrywając konkurencję z Pekinem, Kapsztadem oraz Uppsalą. Naukowy Komitet Sterujący wydarzenia (Scientific Steering Committee), stawiając na Kraków, docenił osiągnięcia polskich naukowców w zakresie ochrony środowiska.  Będzie to pierwsza tego rodzaju konferencja w Europie Środkowej i Wschodniej.

Spodziewamy się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 800 naukowców, przedstawicieli przemysłu, biznesu oraz administracji z różnych krajów na świecie. ICMGP oferuje nie tylko  edukację na najwyższym poziomie, ale jest także miejscem do nawiązywania kontaktów i współpracy z profesjonalistami, dostawcami urządzeń pomiarowych oraz instalacji do redukcji emisji rtęci i innymi interesariuszami z całego świata. Jestem przekonany, że udział Państwa w konferencji zaowocuje nowymi możliwościami współpracy z ośrodkami naukowymi zajmującymi się badaniami rtęci w środowisku oraz firmami proponującymi innowacyjne rozwiązania do pomiarów poziomu rtęci w środowisku  i redukcji emisji tego zanieczyszczenia.

Obecnie prowadzimy nabór "Abstraktów" w terminie do 28 marca 2019 r. Zachęcam Państwo do przesyłania "Abstraktów" według procedury opisanej na stronie internetowej.
Rejestracja uczestników konferencji rozpocznie się 11 marca 2019 r.

Dołączam wyrazy szacunku,

Józef Pacyna
Przewodniczący Konferencji

20 sierpnia 1779 urodził się Jöns Jacob Berzelius, szwedzki chemik, który wprowadził obecne symbole chemiczne oraz pierwszą systematykę związków chemicznych. Opracował metody pomiaru mas atomowych.

EMEC20

ISSS2019