Prof. Łukasz Albrecht wiceprzewodniczącym Komitetu Chemii PAN

Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk, prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki w PŁ, został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu na kadencję 2024-2028.

Zainteresowania naukowe prof. Albrechta dotyczą tzw. katalizy asymetrycznej oraz syntezy i wykorzystania katalizatorów organicznych o ściśle zdefiniowanej budowie przestrzennej. Jego prace znajdują zastosowania jako innowacyjne narzędzia do przygotowywania nowych leków, pestycydów i innych związków organicznych o znaczeniu utylitarnym.

Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem m. in. Medalu Młodego Uczonego (Politechnika Warszawska), Nagrody Naukowej im. W. Kołosa (III Wydział PAN), Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego (PAN Łódź), Nagrody Naukowej im. Profesora Mieczysława Mąkoszy.

Profesor Łukasz Albrecht jest dyrektorem w Instytucie Chemii Organicznej na Wydziale Chemicznym PŁ.