Wyniki konkursu prac dyplomowych z chemii SITPChem OŁ

W konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddziału Łódź (SITPChem OŁ), ogłoszonym jesienią 2023 r. nagrodzono najlepsze prace dyplomowe z obszaru chemii, obronione w roku akademickim 2022/2023. Ich autorami byli absolwenci Politechniki Łódzkiej z Wydziału Chemicznego, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Centrum Papiernictwa i Poligrafii.

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów oraz prezentacja prac odbyła się 4 czerwca 2024 r. w Sali Senatu w Alchemium, podczas obchodów III Dnia Otwartego na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Nagrody przybyłym laureatom wręczyła dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ – prezes SITPChem OŁ. Jednocześnie należy dodać, że część prac nie została zreferowana ze względu na absencję Autorów - wynikającą m.in. z ich pracy zawodowej.

Laureaci Konkursu
Przyznano cztery nagrody i stosowne dyplomy, tj. pierwszą i drugą, a także dwie równorzędne trzecie. Laureatami nagród zostali:
-    I stopnia mgr inż. Paulina Golis za pracę pt. „Preparatyka i badania nowych sorbentów siarkowodoru z rudy darniowej, osadu pofiltracyjnego z uzdatniania wody podziemnej i gipsu syntetycznego”, promotor dr inż. Andrzej Żarczyński – Wydział Chemiczny, Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej;
-    II stopnia mgr inż. Olga Jacniacka za pracę pt. „Wpływ rozcieńczenia destylatu rolniczego przed procesem rektyfikacji na jakość alkoholu etylowego rolniczego”, promotor dr hab. inż. Katarzyna Pielech-Przybylska, prof. uczelni - Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności;
-    III stopnia mgr inż. Joanna Dybowska za pracę pt. „Wykorzystanie 3-karboalkoksy-2-pyronów w organokatalitycznej podwójnej reakcji (3+2)-cykloaddycji”,  promotor prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht - Wydział Chemiczny, Instytut Chemii Organicznej;
-    III stopnia mgr inż. Damian Patuszczyk za pracę pt. „Wpływ struktury powierzchni formy drukowej na przenoszenie farby w drukowaniu fleksograficznym”, promotor dr hab. inż. Svitlana Khadzhynova, prof. uczelni - Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ.
Prace wyróżnione pierwszą i drugą nagrodą zostały zgłoszone na Konkurs Ogólnopolski Zarządu Głównego SITPChem, który jest w trakcie rozstrzygnięcia.
W opisywanym Konkursie ocenie poddano osiem prac dyplomowych (5 prac magisterskich i 3 inżynierskie) z obszaru chemii, zgłoszonych na Konkurs i spełniających wymagania formalne (obronionych w trakcie roku akademickiego 2022/2023, które uzyskały pozytywne opinie promotorów i zostały ocenione na ocenę 5 przez Recenzentów). Celem Konkursu realizowanego od szeregu lat jest wyeksponowanie w pracach dyplomowych pomysłowości ujęcia tematu, stopnia trudności i solidności wykonanych badań, jakości opracowania wyników, a przede wszystkim perspektywy ich wykorzystania w przemyśle regionu łódzkiego, kraju i nie tylko.

Stoisko SITPChem
Podczas uroczystości III Dnia Otwartego na Wydziale Chemicznym PŁ - SITPChem OŁ od lat współpracujący z tym Wydziałem - miał stoisko informacyjne w foyer na I piętrze Alchemium.  Z zadowoleniem nadmieniamy, że nasze Stowarzyszenie się rozwija, bowiem do SITPChem OŁ w ostatnim czasie przyjęto profesora Politechniki Łódzkiej i doktorantkę.

Jerzy Leo, SITPChem OŁ
Andrzej Żarczyński,
Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ, SITPChem OŁ

Na zdjęciu: Spotkanie przed stoiskiem SITPChem OŁ na I piętrze Alchemium - od prawej: prof. Anna Masek - prezes SITPChem OŁ, Andrzej Żarczyński, Barbara Rątczak - sekretarz SITPChem OŁ, Maria Czajko, Jerzy Leo i Marek Kaźmierczak